Amphenol Industrial PT05E-14-19S
PT05E-14-19S picture photo
Mfg. Part Number
PT05E-14-19S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT05E-14-19S.pdf
Availability of PT05E-14-19S
QUANTITY
PT05E-14-19S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT05E-14-19S
Internal Part NumberEIS-PT05E-14-19S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT05E-14-19S
Related LinksPT05E-, PT05E-14-19S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT05E-14-19S Details Description
Related parts for PT05E-14-19S
TRANS PNP 30V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONTROLLER 1.5 AXIS datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 71.5A 0.77 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC HOTSWAP CONTROLLER 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 100MA 3.2 OHM datasheet.pdf