Amphenol Industrial PT05E-18-30S
PT05E-18-30S picture photo
Mfg. Part Number
PT05E-18-30S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 30POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT05E-18-30S.pdf
Availability of PT05E-18-30S
QUANTITY
PT05E-18-30S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT05E-18-30S
Internal Part NumberEIS-PT05E-18-30S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT05E-18-30S
Related LinksPT05E-, PT05E-18-30S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT05E-18-30S Details Description
Related parts for PT05E-18-30S
LED DISPLAY 5X7 4CHAR 5MM RED datasheet.pdf
DIODE TUNING 10V 20MA SCD-80 datasheet.pdf
CONN 160POS SHROUD PRESS-IN datasheet.pdf
CAP 220MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 60V 12A datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 1200MM X 750M datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO215AB datasheet.pdf
WHITE SHRINK TRAK .375" 250/BX datasheet.pdf
8W DC/DC CONV DIP24 1.6KV datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP FILM 100UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf