Amphenol Industrial PT05P-10-6P
PT05P-10-6P picture photo
Mfg. Part Number
PT05P-10-6P
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT05P-10-6P.pdf
Availability of PT05P-10-6P
QUANTITY
PT05P-10-6P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT05P-10-6P
Internal Part NumberEIS-PT05P-10-6P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT05P-10-6P
Related LinksPT05P, PT05P-10-6P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT05P-10-6P Details Description
Related parts for PT05P-10-6P
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TECH SUPPORT CW COLDFIRE STD datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A TO263-7 datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 60V 5W T18 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 110MA 4.5 OHM TH datasheet.pdf