Amphenol Industrial PT05SE-20-41SLC
PT05SE-20-41SLC picture photo
Mfg. Part Number
PT05SE-20-41SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SKT
Datasheet Download
PT05SE-20-41SLC.pdf
Availability of PT05SE-20-41SLC
QUANTITY
PT05SE-20-41SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of PT05SE-20-41SLC
Internal Part NumberEIS-PT05SE-20-41SLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT05SE-20-41SLC
Related LinksPT05SE-, PT05SE-20-41SLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT05SE-20-41SLC Details Description
Related parts for PT05SE-20-41SLC
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
DIVIDER WALL TE7010' datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
GPIO EXPANDER EVAL BOARD datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 63000UF 50V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
FACEPLATE DOUBLE GANG WHITE datasheet.pdf
CAP CER 4.4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf