Amphenol Industrial PT05SE-22-55PLC
PT05SE-22-55PLC picture photo
Mfg. Part Number
PT05SE-22-55PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PIN
Datasheet Download
PT05SE-22-55PLC.pdf
Availability of PT05SE-22-55PLC
QUANTITY
PT05SE-22-55PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of PT05SE-22-55PLC
Internal Part NumberEIS-PT05SE-22-55PLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT05SE-22-55PLC
Related LinksPT05SE-, PT05SE-22-55PLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT05SE-22-55PLC Details Description
Related parts for PT05SE-22-55PLC
PHOTODETECTOR PIN 1310NM TO-46 datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 110VAC/DC PANEL datasheet.pdf
CAP MICA 100PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST INV PWM 12-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf