Amphenol Industrial PT06A-12-10PW(SR)
PT06A-12-10PW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-12-10PW(SR)
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06A-12-10PW(SR).pdf
Availability of PT06A-12-10PW(SR)
QUANTITY
PT06A-12-10PW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-12-10PW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06A-12-10PW(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-12-10PW(SR)
Related LinksPT06A-12, PT06A-12-10PW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-12-10PW(SR) Details Description
Related parts for PT06A-12-10PW(SR)
RES SMD 68K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.12A SC70-5 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
IC REG LDO 4.1V 65MA SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 600MA 750 MOHM datasheet.pdf
IC MCU ARM 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AB datasheet.pdf
RES 82 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf