Amphenol Industrial PT06A-12-10SW(SR)
PT06A-12-10SW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-12-10SW(SR)
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06A-12-10SW(SR).pdf
Availability of PT06A-12-10SW(SR)
QUANTITY
PT06A-12-10SW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-12-10SW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06A-12-10SW(SR)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-12-10SW(SR)
Related LinksPT06A-12, PT06A-12-10SW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-12-10SW(SR) Details Description
Related parts for PT06A-12-10SW(SR)
FIXED IND 4MH 600MA 11 OHM CHASS datasheet.pdf
RES 10 OHM 70W 5% TO247 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A DDPAK datasheet.pdf
DIODE RF SGL 30V 100MA SC-79 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf