Amphenol Industrial PT06A-14-12S(023)
PT06A-14-12S(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-14-12S(023)
Brief Description
CONN PLUG 12POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06A-14-12S(023).pdf
Availability of PT06A-14-12S(023)
QUANTITY
PT06A-14-12S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-14-12S(023)
Internal Part NumberEIS-PT06A-14-12S(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-14-12S(023)
Related LinksPT06A-14, PT06A-14-12S(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-14-12S(023) Details Description
Related parts for PT06A-14-12S(023)
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC INVERTER SGL UNBUFFER 5TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 3POS datasheet.pdf
HDR RA DR .100 DP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
RES 68 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
PROFINET STARTER KIT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf