Amphenol Industrial PT06A-14-15PZ
PT06A-14-15PZ picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-14-15PZ
Brief Description
CONN PLUG 15POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06A-14-15PZ.pdf
Availability of PT06A-14-15PZ
QUANTITY
PT06A-14-15PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-14-15PZ
Internal Part NumberEIS-PT06A-14-15PZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-14-15PZ
Related LinksPT06A-, PT06A-14-15PZ Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-14-15PZ Details Description
Related parts for PT06A-14-15PZ
LED ORANGE DIFFUSED 0805 SMD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON A 1.9-2.65MM WHT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
RES 121 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 34 AWG 100 FT BU datasheet.pdf
XG4 22AWG 7/30 1PR BRAID 300V datasheet.pdf