Amphenol Industrial PT06A-14-19S(009)
PT06A-14-19S(009) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-14-19S(009)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06A-14-19S(009).pdf
Availability of PT06A-14-19S(009)
QUANTITY
PT06A-14-19S(009) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-14-19S(009)
Internal Part NumberEIS-PT06A-14-19S(009)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-14-19S(009)
Related LinksPT06A-14, PT06A-14-19S(009) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-14-19S(009) Details Description
Related parts for PT06A-14-19S(009)
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
LASERWIRE TXRX XFP ADAPTER FEM datasheet.pdf
MOD FRAME SNGL GANG 3PORT IVORY datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CRYSTAL 6.144000MHZ SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 16.2570 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf