Amphenol Industrial PT06A-14-4S(SR)
PT06A-14-4S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-14-4S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06A-14-4S(SR).pdf
Availability of PT06A-14-4S(SR)
QUANTITY
PT06A-14-4S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-14-4S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06A-14-4S(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert14-4
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-14-4S(SR)
Related LinksPT06A-1, PT06A-14-4S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-14-4S(SR) Details Description
Related parts for PT06A-14-4S(SR)
CONN HOUSING DUAL ROW 20POS .100 datasheet.pdf
RELAY START/STOP 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
2.54MM KK HDR RA FRICLK 14POS datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 33K OHM 14SIP datasheet.pdf
PREMOFLEX 1 00 JMPR LGT102 TYPE datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf