Amphenol Industrial PT06A-16-23P(SR)
PT06A-16-23P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-16-23P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 23 POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
PT06A-16-23P(SR).pdf
Availability of PT06A-16-23P(SR)
QUANTITY
PT06A-16-23P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-16-23P(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06A-16-23P(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-16-23P(SR)
Related LinksPT06A-16, PT06A-16-23P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-16-23P(SR) Details Description
Related parts for PT06A-16-23P(SR)
CAP ALUM 1800UF 450V SCREW datasheet.pdf
IC CTRLR HOT PLUG NEG 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.9A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN IDC CABLE CLAMP ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf
PAC-PREM-SD25-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC DO-214AC datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf