Amphenol Industrial PT06A-16-23S(027)
PT06A-16-23S(027) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-16-23S(027)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 23POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06A-16-23S(027).pdf
Availability of PT06A-16-23S(027)
QUANTITY
PT06A-16-23S(027) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-16-23S(027)
Internal Part NumberEIS-PT06A-16-23S(027)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-16-23S(027)
Related LinksPT06A-16, PT06A-16-23S(027) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-16-23S(027) Details Description
Related parts for PT06A-16-23S(027)
RES 13K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET HEX 5PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
TAPE CLIP 2.17" datasheet.pdf