Amphenol Industrial PT06A-16-23S(470)
PT06A-16-23S(470) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-16-23S(470)
Brief Description
CONN PLUG 23POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06A-16-23S(470).pdf
Availability of PT06A-16-23S(470)
QUANTITY
PT06A-16-23S(470) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-16-23S(470)
Internal Part NumberEIS-PT06A-16-23S(470)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-16-23S(470)
Related LinksPT06A-16, PT06A-16-23S(470) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-16-23S(470) Details Description
Related parts for PT06A-16-23S(470)
MODULE DDR SDRAM 512MB 184-DIMM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5MM datasheet.pdf