Amphenol Industrial PT06A-16-26PW(424)
PT06A-16-26PW(424) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-16-26PW(424)
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06A-16-26PW(424).pdf
Availability of PT06A-16-26PW(424)
QUANTITY
PT06A-16-26PW(424) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-16-26PW(424)
Internal Part NumberEIS-PT06A-16-26PW(424)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-16-26PW(424)
Related LinksPT06A-16-, PT06A-16-26PW(424) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-16-26PW(424) Details Description
Related parts for PT06A-16-26PW(424)
FAN AXIAL 92X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 10.5A 25 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES 160 OHM 15W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 59 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE PIN HMIC SURMOUNT datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 200W datasheet.pdf