Amphenol Industrial PT06A-16-8S(009)
PT06A-16-8S(009) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-16-8S(009)
Brief Description
CONN PLUG 8POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06A-16-8S(009).pdf
Availability of PT06A-16-8S(009)
QUANTITY
PT06A-16-8S(009) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-16-8S(009)
Internal Part NumberEIS-PT06A-16-8S(009)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-16-8S(009)
Related LinksPT06A-16, PT06A-16-8S(009) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-16-8S(009) Details Description
Related parts for PT06A-16-8S(009)
IC MOTOR DRIVER PAR 28TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF -5/5 PSI datasheet.pdf
CONN FPC TOP 29POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
ANT PHANTOM 3.65-3.70GHZ NMO WHT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 18MM datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCRW MNT 5.5MM datasheet.pdf
OPT LIQUID LVL SENSOR M10 MNT LW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 110PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN MALE M12 datasheet.pdf
6800UF 16V 21X38MM 125C 8000H datasheet.pdf