Amphenol Industrial PT06A-16-8S(SR)
PT06A-16-8S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-16-8S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 8 POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
PT06A-16-8S(SR).pdf
Availability of PT06A-16-8S(SR)
QUANTITY
PT06A-16-8S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-16-8S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06A-16-8S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-16-8S(SR)
Related LinksPT06A-1, PT06A-16-8S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-16-8S(SR) Details Description
Related parts for PT06A-16-8S(SR)
RES 1.1M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.5GHZ 1023FCBGA datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLSH 16K 28DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
PREMOFLEX 0 5 JMPR 30LGT datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED M6 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 16V T/H datasheet.pdf