Amphenol Industrial PT06A-18-32PW(SR)
PT06A-18-32PW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-18-32PW(SR)
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06A-18-32PW(SR).pdf
Availability of PT06A-18-32PW(SR)
QUANTITY
PT06A-18-32PW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-18-32PW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06A-18-32PW(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-18-32PW(SR)
Related LinksPT06A-18, PT06A-18-32PW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-18-32PW(SR) Details Description
Related parts for PT06A-18-32PW(SR)
FIXED IND 6.8NH 320MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 60POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208QFP datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 1.3W MONO D 9USMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 12A 9 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
RES 11.706K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATER 45W/120V FOR 1/4 THREAD O datasheet.pdf
MODEM SOCKET CDMA 800/1900MHZ 5V datasheet.pdf