Amphenol Industrial PT06A-18-32S(470)
PT06A-18-32S(470) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-18-32S(470)
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06A-18-32S(470).pdf
Availability of PT06A-18-32S(470)
QUANTITY
PT06A-18-32S(470) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-18-32S(470)
Internal Part NumberEIS-PT06A-18-32S(470)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-18-32S(470)
Related LinksPT06A-18, PT06A-18-32S(470) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-18-32S(470) Details Description
Related parts for PT06A-18-32S(470)
IC OPAMP CHOPPER 700KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A TO263-5 datasheet.pdf
MOSFET N-CH RF 28V 40W NI780H-4 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 500 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS R/A DUAL .100" datasheet.pdf
PWRBLADE VERT REC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf