Amphenol Industrial PT06A-18-32SX(SR)
PT06A-18-32SX(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-18-32SX(SR)
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06A-18-32SX(SR).pdf
Availability of PT06A-18-32SX(SR)
QUANTITY
PT06A-18-32SX(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-18-32SX(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06A-18-32SX(SR)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-18-32SX(SR)
Related LinksPT06A-18, PT06A-18-32SX(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-18-32SX(SR) Details Description
Related parts for PT06A-18-32SX(SR)
RES SMD 17.8 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf