Amphenol Industrial PT06A-20-16PW
PT06A-20-16PW picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-20-16PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06A-20-16PW.pdf
Availability of PT06A-20-16PW
QUANTITY
PT06A-20-16PW Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-20-16PW
Internal Part NumberEIS-PT06A-20-16PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-20-16PW
Related LinksPT06A-, PT06A-20-16PW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-20-16PW Details Description
Related parts for PT06A-20-16PW
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 60NS VFBGA datasheet.pdf
HD-I 5SMPO070F100OV LEADMAKER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf
JT 4C 4#16 SKT WALL RECP datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf