Amphenol Industrial PT06A-20-16S(470)
PT06A-20-16S(470) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-20-16S(470)
Brief Description
CONN PLUG 16POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06A-20-16S(470).pdf
Availability of PT06A-20-16S(470)
QUANTITY
PT06A-20-16S(470) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-20-16S(470)
Internal Part NumberEIS-PT06A-20-16S(470)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-20-16S(470)
Related LinksPT06A-20, PT06A-20-16S(470) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-20-16S(470) Details Description
Related parts for PT06A-20-16S(470)
IC RESET MONITOR 4.62V SOT23B-3 datasheet.pdf
FILTER LINE 2ST STD/IND 6A SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10.2KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
KK 100 HDR FLAT VERT TIN 3POS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
IC SRAM 256K 32X8 28TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf