Amphenol Industrial PT06A-20-26P
PT06A-20-26P picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-20-26P
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06A-20-26P.pdf
Availability of PT06A-20-26P
QUANTITY
PT06A-20-26P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-20-26P
Internal Part NumberEIS-PT06A-20-26P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert20-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-20-26P
Related LinksPT06A-, PT06A-20-26P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-20-26P Details Description
Related parts for PT06A-20-26P
KNOB BLK GLOSS.75"DIA .125"SHAFT datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.7V SNT-4A datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
WIREMOUNT SOCKET PREASSEMBL 34CO datasheet.pdf
SL 5.08/13/180 3.2SN OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CAP FILM 0.43UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS datasheet.pdf