Amphenol Industrial PT06A-22-32P
PT06A-22-32P picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-22-32P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06A-22-32P.pdf
Availability of PT06A-22-32P
QUANTITY
PT06A-22-32P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-22-32P
Internal Part NumberEIS-PT06A-22-32P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-22-32P
Related LinksPT06A-, PT06A-22-32P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-22-32P Details Description
Related parts for PT06A-22-32P
IC D-TYPE POS TRG SNGL SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 2.61KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 1.7A TO220FP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES MO 1W 51 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ 1M DELAY OFF datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 7.24NS 256FTBGA datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 8SIP datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf