Amphenol Industrial PT06A-22-32PX(SR)
PT06A-22-32PX(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-22-32PX(SR)
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06A-22-32PX(SR).pdf
Availability of PT06A-22-32PX(SR)
QUANTITY
PT06A-22-32PX(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-22-32PX(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06A-22-32PX(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-22-32PX(SR)
Related LinksPT06A-22, PT06A-22-32PX(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-22-32PX(SR) Details Description
Related parts for PT06A-22-32PX(SR)
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD523F datasheet.pdf
JFET N-CH 25V 15MA SOT23 datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 1-3 datasheet.pdf
SLOTTED WALL DUCT 2X1 W/ADH datasheet.pdf
OSC CMEMS 8.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf