Amphenol Industrial PT06A-22-36P
PT06A-22-36P picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-22-36P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 36POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06A-22-36P.pdf
Availability of PT06A-22-36P
QUANTITY
PT06A-22-36P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-22-36P
Internal Part NumberEIS-PT06A-22-36P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions36
Shell Size - Insert22-36
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-22-36P
Related LinksPT06A-, PT06A-22-36P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-22-36P Details Description
Related parts for PT06A-22-36P
HEX STANDOFF M3 BRASS 5MM datasheet.pdf