Amphenol Industrial PT06A-22-55PW(424)
PT06A-22-55PW(424) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-22-55PW(424)
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06A-22-55PW(424).pdf
Availability of PT06A-22-55PW(424)
QUANTITY
PT06A-22-55PW(424) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-22-55PW(424)
Internal Part NumberEIS-PT06A-22-55PW(424)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-22-55PW(424)
Related LinksPT06A-22-, PT06A-22-55PW(424) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-22-55PW(424) Details Description
Related parts for PT06A-22-55PW(424)
CONN MOD PLUG 6P6C UNSHIELDED datasheet.pdf
INVERTER 19-38CM2 FOR EL LAMP datasheet.pdf
JUMPER-H1502TR/A2015R/X 3" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A SMB datasheet.pdf
TERM TEST POINT SLOTTED .047"DIA datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 35V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 5POS THRUHL datasheet.pdf