Amphenol Industrial PT06A-22-55S(027)
PT06A-22-55S(027) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-22-55S(027)
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06A-22-55S(027).pdf
Availability of PT06A-22-55S(027)
QUANTITY
PT06A-22-55S(027) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-22-55S(027)
Internal Part NumberEIS-PT06A-22-55S(027)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-22-55S(027)
Related LinksPT06A-22, PT06A-22-55S(027) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-22-55S(027) Details Description
Related parts for PT06A-22-55S(027)
CARD EDGE 70POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
RES 5.76 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED BLUE/GRN DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
LED 1" GRN PMI 230V CLR FLAT LEN datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 22A SCREW datasheet.pdf
RES 2.048K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13K OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf