Amphenol Industrial PT06A-22-55S(424)
PT06A-22-55S(424) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-22-55S(424)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06A-22-55S(424).pdf
Availability of PT06A-22-55S(424)
QUANTITY
PT06A-22-55S(424) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-22-55S(424)
Internal Part NumberEIS-PT06A-22-55S(424)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-22-55S(424)
Related LinksPT06A-22, PT06A-22-55S(424) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-22-55S(424) Details Description
Related parts for PT06A-22-55S(424)
CAP FILM 0.082UF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 10BIT 24-QSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS TIN datasheet.pdf
IC UART SGL W/FIFO 32HVQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 169 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 90MM datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
ADAPTER HAN 6B TO DSUB 9 datasheet.pdf
IC SLAC 1FXS 1CH HV 48LQFP datasheet.pdf
Connector Header 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf