Amphenol Industrial PT06A-22-55SW(424)
PT06A-22-55SW(424) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-22-55SW(424)
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06A-22-55SW(424).pdf
Availability of PT06A-22-55SW(424)
QUANTITY
PT06A-22-55SW(424) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-22-55SW(424)
Internal Part NumberEIS-PT06A-22-55SW(424)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-22-55SW(424)
Related LinksPT06A-22-, PT06A-22-55SW(424) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-22-55SW(424) Details Description
Related parts for PT06A-22-55SW(424)
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 30AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 1610 datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL NK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 ANGLE datasheet.pdf
ANVIL SLEEVE datasheet.pdf
IC JFET DVR SGL 1200V 4A DSO19 datasheet.pdf