Amphenol Industrial PT06A-22-55SZ(SR)
PT06A-22-55SZ(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-22-55SZ(SR)
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06A-22-55SZ(SR).pdf
Availability of PT06A-22-55SZ(SR)
QUANTITY
PT06A-22-55SZ(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-22-55SZ(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06A-22-55SZ(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-22-55SZ(SR)
Related LinksPT06A-22, PT06A-22-55SZ(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-22-55SZ(SR) Details Description
Related parts for PT06A-22-55SZ(SR)
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LI-ION LDO 10DFN datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL D 3STATE 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 18-20AWG GLD datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 32.5A 1.7 MOHM datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
20V, SOT23, PNP medium power transistor IC datasheet.pdf