Amphenol Industrial PT06A-24-61SW(SR)
PT06A-24-61SW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-24-61SW(SR)
Brief Description
CONN PLUG 61POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06A-24-61SW(SR).pdf
Availability of PT06A-24-61SW(SR)
QUANTITY
PT06A-24-61SW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-24-61SW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06A-24-61SW(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-24-61SW(SR)
Related LinksPT06A-24, PT06A-24-61SW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-24-61SW(SR) Details Description
Related parts for PT06A-24-61SW(SR)
IC DUAL MULTIVIBRATR MON 16TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K OTP EXT 44-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf