Amphenol Industrial PT06CE-10-98SX(SR)
PT06CE-10-98SX(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06CE-10-98SX(SR)
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06CE-10-98SX(SR).pdf
Availability of PT06CE-10-98SX(SR)
QUANTITY
PT06CE-10-98SX(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CE-10-98SX(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06CE-10-98SX(SR)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-98
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CE-10-98SX(SR)
Related LinksPT06CE-10, PT06CE-10-98SX(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CE-10-98SX(SR) Details Description
Related parts for PT06CE-10-98SX(SR)
RES SMD 261KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER PH SIDE 8POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES 15K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE WW 4000 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.3A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A S288 datasheet.pdf