Amphenol Industrial PT06CE-10-98SY
PT06CE-10-98SY picture photo
Mfg. Part Number
PT06CE-10-98SY
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06CE-10-98SY.pdf
Availability of PT06CE-10-98SY
QUANTITY
PT06CE-10-98SY Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CE-10-98SY
Internal Part NumberEIS-PT06CE-10-98SY
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-98
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CE-10-98SY
Related LinksPT06CE-, PT06CE-10-98SY Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CE-10-98SY Details Description
Related parts for PT06CE-10-98SY
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf