Amphenol Industrial PT06CE-14-12S(SR)
PT06CE-14-12S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06CE-14-12S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 12POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06CE-14-12S(SR).pdf
Availability of PT06CE-14-12S(SR)
QUANTITY
PT06CE-14-12S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CE-14-12S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06CE-14-12S(SR)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CE-14-12S(SR)
Related LinksPT06CE-1, PT06CE-14-12S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CE-14-12S(SR) Details Description
Related parts for PT06CE-14-12S(SR)
DIODE GEN PURP 600V 100A TO218 datasheet.pdf
SNAP RIVET T-TYPE .122"DIA .22" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 2A DO15 datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 230MHZ SC70-5 datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 3% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
CA 50 MTRJ BLUE SEC-LC OFNR datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.015UF 100V X7R 0612 datasheet.pdf