Amphenol Industrial PT06CE-14-12S(SR)LC
PT06CE-14-12S(SR)LC picture photo
Mfg. Part Number
PT06CE-14-12S(SR)LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SKT
Datasheet Download
PT06CE-14-12S(SR)LC.pdf
Availability of PT06CE-14-12S(SR)LC
QUANTITY
PT06CE-14-12S(SR)LC Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CE-14-12S(SR)LC
Internal Part NumberEIS-PT06CE-14-12S(SR)LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CE-14-12S(SR)LC
Related LinksPT06CE-14, PT06CE-14-12S(SR)LC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CE-14-12S(SR)LC Details Description
Related parts for PT06CE-14-12S(SR)LC
CONN HEADER 6POS VERT .250 TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A DPAK datasheet.pdf
RES 665K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 12POS 2.5MM GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
DIODE MODULE 100V TO249 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf