Amphenol Industrial PT06CE-16-23S(SR)LC
PT06CE-16-23S(SR)LC picture photo
Mfg. Part Number
PT06CE-16-23S(SR)LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 23POS STRGHT SKT
Datasheet Download
PT06CE-16-23S(SR)LC.pdf
Availability of PT06CE-16-23S(SR)LC
QUANTITY
PT06CE-16-23S(SR)LC Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CE-16-23S(SR)LC
Internal Part NumberEIS-PT06CE-16-23S(SR)LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (22)
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CE-16-23S(SR)LC
Related LinksPT06CE-16, PT06CE-16-23S(SR)LC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CE-16-23S(SR)LC Details Description
Related parts for PT06CE-16-23S(SR)LC
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
SURGE SUPPRESSOR 6OUT 15'CORD GR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
2X4 STACKED IPASS 26 CIRCUIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
MOUNT RECTANGULAR TO247 0.150" datasheet.pdf
FERRITE CORE P 250NH N48 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 630V NP0 1111 datasheet.pdf