Amphenol Industrial PT06CE-16-26P(SR)
PT06CE-16-26P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06CE-16-26P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06CE-16-26P(SR).pdf
Availability of PT06CE-16-26P(SR)
QUANTITY
PT06CE-16-26P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CE-16-26P(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06CE-16-26P(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CE-16-26P(SR)
Related LinksPT06CE-1, PT06CE-16-26P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CE-16-26P(SR) Details Description
Related parts for PT06CE-16-26P(SR)
IDC CABLE - MSR60K/MC60F/MCE60K datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
IC SAS/SATA OSC REPLACEMNT 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH SPST 2 SEC STRAIGHT TERM datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 800VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 185MA 3 OHM TH datasheet.pdf
IP REMOT ACCESS UNIT KVM OVER IP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2K FLASH 20SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 3.1A 42 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 900MA 470 MOHM TH datasheet.pdf