Amphenol Industrial PT06CE-16-26S(SR)
PT06CE-16-26S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06CE-16-26S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06CE-16-26S(SR).pdf
Availability of PT06CE-16-26S(SR)
QUANTITY
PT06CE-16-26S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CE-16-26S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06CE-16-26S(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CE-16-26S(SR)
Related LinksPT06CE-1, PT06CE-16-26S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CE-16-26S(SR) Details Description
Related parts for PT06CE-16-26S(SR)
CONN BACKSHELL DB25 90DEG BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A BEVL PLNGR datasheet.pdf
FUSE IND T-DELAY .500A 600VAC/DC datasheet.pdf
FUSE FAST 2A 250V MIDGET datasheet.pdf
KNURLED ALUMINUM 4/10 METER datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 16POS DUAL SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 175V 100MA DO7 datasheet.pdf
RJ45 LOW PROFILE WITH LED datasheet.pdf
CAP CER 5.3PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf