Amphenol Industrial PT06CE-20-27S(SR)
PT06CE-20-27S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06CE-20-27S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 27POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06CE-20-27S(SR).pdf
Availability of PT06CE-20-27S(SR)
QUANTITY
PT06CE-20-27S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CE-20-27S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06CE-20-27S(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions27
Shell Size - Insert20-27
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CE-20-27S(SR)
Related LinksPT06CE-2, PT06CE-20-27S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CE-20-27S(SR) Details Description
Related parts for PT06CE-20-27S(SR)
IC OPAMP JFET 4.2MHZ 8SO datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
RES SMD 46.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 PIN RECP datasheet.pdf
22UF 100V 9.53X34.93 AXI datasheet.pdf