Amphenol Industrial PT06CE-22-21S
PT06CE-22-21S picture photo
Mfg. Part Number
PT06CE-22-21S
Brief Description
CONN PLUG 21POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06CE-22-21S.pdf
Availability of PT06CE-22-21S
QUANTITY
PT06CE-22-21S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CE-22-21S
Internal Part NumberEIS-PT06CE-22-21S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CE-22-21S
Related LinksPT06CE, PT06CE-22-21S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CE-22-21S Details Description
Related parts for PT06CE-22-21S
BATTERY LITH COIN 12.5MM 3V SMD datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 3.99"L X 2.25"W datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 0402 R/A SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LP SUPERVISORY CIRCUITS datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 110POS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 32A datasheet.pdf