Amphenol Industrial PT06CE-22-36S(SR)LC
PT06CE-22-36S(SR)LC picture photo
Mfg. Part Number
PT06CE-22-36S(SR)LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 36POS STRGHT SKT
Datasheet Download
PT06CE-22-36S(SR)LC.pdf
Availability of PT06CE-22-36S(SR)LC
QUANTITY
PT06CE-22-36S(SR)LC Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CE-22-36S(SR)LC
Internal Part NumberEIS-PT06CE-22-36S(SR)LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions36
Shell Size - Insert22-36
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CE-22-36S(SR)LC
Related LinksPT06CE-22, PT06CE-22-36S(SR)LC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CE-22-36S(SR)LC Details Description
Related parts for PT06CE-22-36S(SR)LC
CONN HOOD TOP ENTRY SZ5 PG16 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
CON PWR JCK 2.0 X 6.0MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RING INSULKRIMP (B-237-08X) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.57K OHM 1% 20W datasheet.pdf