Amphenol Industrial PT06CE-22-55S(SR)
PT06CE-22-55S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06CE-22-55S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06CE-22-55S(SR).pdf
Availability of PT06CE-22-55S(SR)
QUANTITY
PT06CE-22-55S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CE-22-55S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06CE-22-55S(SR)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CE-22-55S(SR)
Related LinksPT06CE-2, PT06CE-22-55S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CE-22-55S(SR) Details Description
Related parts for PT06CE-22-55S(SR)
IC REG BUCK ADJ 10A 64QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN FEMALE HOUSING 8POS BLUE datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER SMD GOLD 36POS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 24VOUT 25W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
BRUSH MOTOR datasheet.pdf
TV 8C 8#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
26500 55C 55#20 S TH RECP WC datasheet.pdf
CAP 68 UF 20% 35 V datasheet.pdf