Amphenol Industrial PT06CE-24-31S(SR)
PT06CE-24-31S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06CE-24-31S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 31POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06CE-24-31S(SR).pdf
Availability of PT06CE-24-31S(SR)
QUANTITY
PT06CE-24-31S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CE-24-31S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06CE-24-31S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CE-24-31S(SR)
Related LinksPT06CE-2, PT06CE-24-31S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CE-24-31S(SR) Details Description
Related parts for PT06CE-24-31S(SR)
AC/DC CONVERTER 48V 75W datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EMITTER IR 830NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
1/8 INCH HST BLACK 50/4'/PKG datasheet.pdf
9+9 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 5W SMBG datasheet.pdf
BLADE BANDSAW 14T X93.0 BI M datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 25V 3528 datasheet.pdf