Amphenol Industrial PT06CE-24-31S(SR)LC
PT06CE-24-31S(SR)LC picture photo
Mfg. Part Number
PT06CE-24-31S(SR)LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 31POS STRGHT SKT
Datasheet Download
PT06CE-24-31S(SR)LC.pdf
Availability of PT06CE-24-31S(SR)LC
QUANTITY
PT06CE-24-31S(SR)LC Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CE-24-31S(SR)LC
Internal Part NumberEIS-PT06CE-24-31S(SR)LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CE-24-31S(SR)LC
Related LinksPT06CE-24, PT06CE-24-31S(SR)LC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CE-24-31S(SR)LC Details Description
Related parts for PT06CE-24-31S(SR)LC
RES ARRAY 6 RES 47 OHM 12SRT datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf