Amphenol Industrial PT06CP-12-10S
PT06CP-12-10S picture photo
Mfg. Part Number
PT06CP-12-10S
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06CP-12-10S.pdf
Availability of PT06CP-12-10S
QUANTITY
PT06CP-12-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CP-12-10S
Internal Part NumberEIS-PT06CP-12-10S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CP-12-10S
Related LinksPT06CP, PT06CP-12-10S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CP-12-10S Details Description
Related parts for PT06CP-12-10S
RES SMD 37.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 14DIP datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 28QFN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 8A 125V datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW SOD123 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.5A 97.8 MOHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 48POS datasheet.pdf