Amphenol Industrial PT06CP-12-3S(SR)
PT06CP-12-3S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06CP-12-3S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06CP-12-3S(SR).pdf
Availability of PT06CP-12-3S(SR)
QUANTITY
PT06CP-12-3S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CP-12-3S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06CP-12-3S(SR)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CP-12-3S(SR)
Related LinksPT06CP-1, PT06CP-12-3S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CP-12-3S(SR) Details Description
Related parts for PT06CP-12-3S(SR)
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CABLE PLUG USB B-PIGTAIL IND 3M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC STROBED FIFO 256X18 56-SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.1A 8DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK 5POS TOP ENTRY 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf