Amphenol Industrial PT06CP-18-32S
PT06CP-18-32S picture photo
Mfg. Part Number
PT06CP-18-32S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06CP-18-32S.pdf
Availability of PT06CP-18-32S
QUANTITY
PT06CP-18-32S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CP-18-32S
Internal Part NumberEIS-PT06CP-18-32S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CP-18-32S
Related LinksPT06CP, PT06CP-18-32S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CP-18-32S Details Description
Related parts for PT06CP-18-32S
JUMPER-H1502TR/A3048V/X 12" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4.5KB OTP 28DIP datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 320MA 1.9 OHM datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
INSERT MALE 16POS SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIG TMR - LT4H DIN48 IP66 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf