Amphenol Industrial PT06CP-22-21S
PT06CP-22-21S picture photo
Mfg. Part Number
PT06CP-22-21S
Brief Description
CONN PLUG 21POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06CP-22-21S.pdf
Availability of PT06CP-22-21S
QUANTITY
PT06CP-22-21S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CP-22-21S
Internal Part NumberEIS-PT06CP-22-21S
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CP-22-21S
Related LinksPT06CP, PT06CP-22-21S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CP-22-21S Details Description
Related parts for PT06CP-22-21S
IC OP AMP R-R 8-UMAX datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
SL-MP11CC,(METAL), 1N/C+1N/O QD datasheet.pdf
MOD EVAL DEV TMS320DM6467 datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 84PLCC datasheet.pdf
CABLE 5POS .100 JUMPER 7 INCH datasheet.pdf
CONN ADAPTER 4P-4P F-M PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 6.81 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf