Amphenol Industrial PT06E-10-5PY(SR)
PT06E-10-5PY(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-10-5PY(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 5POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06E-10-5PY(SR).pdf
Availability of PT06E-10-5PY(SR)
QUANTITY
PT06E-10-5PY(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-10-5PY(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06E-10-5PY(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert10-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-10-5PY(SR)
Related LinksPT06E-10, PT06E-10-5PY(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-10-5PY(SR) Details Description
Related parts for PT06E-10-5PY(SR)
RES SMD 887 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.0UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 430NH 565MA 250 MOHM datasheet.pdf